دسته‌بندی نشده

تور مجازی چیست؟

ور مجازی به مجموعه ای از تصاویر , فایل های ویدئویی , تصاویر پانوراما (تصویری که از یک نقطه تمام یا بخشی از افق را پوشش می دهد) , فایل های صوتی , اطلاعات متنی و … اتلاق می شود که امکان آشنایی بیننده را با یک محیط و یا یک شی به صورت مجازی و بدونه حضور فیزیکی فراهم می نماید. هدف از ارائه تور مجازی از بین بردن محدودیت های زمانی و مکانی است به طور مثال با استفاده از تور مجازی می توان در یک بنای تاریخی پس از ویران شدن آن به گشت و گذار پرداخت و یا از نمایشگاهی که در کشوری دیگر و در زمان گذشته برگزار شده است دیدن نمود.

تعاریف دیگری نیز برای “تور مجازی” وجود دارند که هر یک، از جنبه ای، مزایای تور مجازی را بیان می کنند. به عنوان مثال :

تور مجازی فناوری جدیدی است که امکان بازدید مجازی از یک محیط واقعی را برای کاربران فراهم می­کند. تور مجازی قابلیتی مابین عکس و فیلم را به شما میدهد. وسعت دید در پانورامای 360 وسیعتر از عکس است، خروجی این تکنیک همچون فیلم است ولی با این تفاوت که کنترل دوربین در دست کاربر است و کاربر میتواند تصور کند که در فضایی ایستاده است و به هر طرف که بخواهد میتواند رو کند، در آن زوم کند و سوژه را با جزئیات بیشتری ببیند.

تور مجازی، شامل چند نما یا پانورامای 360 است که با ارتباط منطقی بین نقاط، امکان سفر بین آنها میسر می شود. مجموعه این نقاط جلوه ای از محیط کار شما را به نمایش میگذارد.

تور مجازی مجموعه ای کامل از تصاویر و اطلاعات مربوط به مجموعه شماست که برای مخاطبین شما امکان گردش مجازی در مجموعه شما را فراهم می کند.

همه ما تاکنون به صفحه های وب بسیار ابتدایی که تعدادی تصویر کوچک از محیط به همراه یک پلان بر خورده ایم که به عنوان تور مجازی به بیننده ارائه می شود. امروزه با توجه به رقابت شدید ارائه کنندگان خدمات در وب دیگر نمی توان انتظار داشت کاربران از چنین نمونه هایی استقبال نموده و از آنها استفاده کنند. یک تور مجازی مناسب باید بتواند با کاربر تعامل داشته باشد (interaction) و بهترین اطلاعات را در اسرع وقت و با یک رابط کاربری گرافیکی متناظر با فضای حقیقی در اختیار کاربران قرار دهد.

تور مجازی یکی از راه های بیان کردن و نمایش امکانات فراهم شده توسط صاحبان کسب و کار است، تور مجازی، راهی مناسب در دنیای مدرن امروز برای بیان کردن داشته های شما از قبیل، موقعیت مناسب، امکانات کافی، تجهیزات مدرن و خدمات متمایز است. اگر سیاست شما بر پایه پیشرفت روز افزون، خط و مشی شما بر پایه به روز بودن، و اخلاق کاری شما بر پایه رقابت سالم استوار است، تور مجازی ابزاری است که به شما به شکل بسیار موثری کمک خواهد کرد.

تور مجازی در زمینه های مختلفی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

تالار ها و رستوران ها می توانند با استفاده از تور مجازی، فضای موجود خود را در زمان مناسب عکس برداری کنند. این مسئله همیشه برای تالار ها وجود دارد که مشتریان مایل هستند فضا را از نزدیک مورد بررسی قرار دهند اما فضای تالار یا رستوران ممکن است در آن زمان آماده نباشد.

مدارس، آموزشگاه ها، موسسات آموزشی و دانشگاه ها می توانند با استفاده از دید سه بعدی و 360 درجه ای که توسط تور مجازی ایجاد می شود، امکانات و بخش های موجود را به شکل مناسبی نمایش دهند. به دلیل اهمیت رعایت نظم در موسسات آموزشی امکان بازدید حضوری و فیزیکی معمولاً وجود ندارد اما با استفاده از تور مجازی می توان به خواست منطقی متقاضیان پاسخ داد و به آنان اجازه داد امکانات فراهم شده را به زیبایی و در بهترین شرایط ممکن مشاهده نمایند.

متولیان مراکز باستانی و مراکز فرهنگی، موزه ها و … می توانند امکان دیدن فضا را برای افرادی که به هر دلیل (مانند مسایل مالی، دوری راه و …) امکان مراجعه حضوری ندارند فراهم کنند. به این ترتیب هم میل بیشتری در مخاطب جهت بازدید فیزیکی ایجاد می شود و هم امکان آشنایی تعداد بیشتری از افراد با فرهنگ و هنر و تاریخ سرزمین مان فراهم می شود. افرادی هم که قبلاً حضوراً بازدید کرده اند با دیدن تور مجازی، تجدید خاطره می کنند.

انبوه سازان و شرکت های فعال در زمینه ساخت و ساز، مجریان پروژه های عمرانی و … می توانند با ارائه تور مجازی و نمایش 360 درجه با ارائه تصویر واقعی و ملموس از پروژه و روند پیشرفت آن (به جای پیش نمایش ها و دمو های شبیه سازی شده و غیر واقعی با 3dStudio و نرم افزار های مشابه)، اقدام به جلب اعتماد سرمایه گذاران جدید نمایند.

مراکزی که امکان حضور فیزیکی افراد در آنها وجود ندارد یا حضور فیزیکی نیاز به هماهنگی هایی دارد، می توانند جهت سهولت دسترسی و اطمینان بخشیدن به مخاطبان خود از تورمجازی به شکل بسیار مناسبی استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به این موارد اشاره کرد : مهد های کودک، کارخانجات تولید مواد غذایی، دکوراسیون های اجرا شده توسط طراحان داخلی و دکوراتور ها، سالن های همایش، سالن های آرایش زنانه، محوطه ها و بنا های تاریخی تحت حفاظت، و ..

نویسنده

سامون کاسپین

دیدگاه (2)

 1. افزایش فالوور
  دسامبر 16, 2016

  خیلی خوبه ، سایت قشنگی دارید

  • سامون کاسپین
   سپتامبر 19, 2020

   متشکرم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *